Dosyayı En İyi Sıkıştırma Yöntemi

Genel Yüklenme Tarihi : September 11, 2021

Dosyayı En İyi Sıkıştırma Yöntemi

Dosyayı En İyi Sıkıştırma Yöntemi

 

Dosyayı en iyi sıkıştırma yöntemi sürekli olarak internette aranmakta olan konuların başına gelir.   Birçok dosya sıkıştırma yöntemi bulunmasından dolayı hangi yöntemin kullanılmasının tavsiye edildiği araştırılır. Birçok dosya sıkıştırma yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemlerin teker teker açıklamasının yapılması ile birlikte kararı okuyucu verebilir.

 

Sıkıştırma Testi

 

Hangi sistemin daha iyi bir sıkıştırma neticesi vereceği üzerine karar verebilmek adına konu ile ilgili bir test yapıldı. Böylelikle RAR, zip, 7z Gibi seçeneklerden hangisinin daha sağlam ve sağlıklı bir şekilde sıkıştırma yöntemi sağladığı tespit edildi. Yapılan test içerisinde klasik olan dosyaları değil daha büyük olan oyun dosyaları tercih edildi ve böylelikle daha net bir sonuç elde edildi.

 

Piyasa içerisinde oldukça fazla kullanılmakta olan ve oyuncu sayısı oldukça yüksek olan yüksek bir dosyanın oyun olarak sıkıştırılması sağlandı ve bu konu ile ilgili elde edilen veriler herkese paylaşıldı.

Planetary Annihilation üzerinden yapılan değerlendirmede: 2.98 GB

7zip üzerinden yapılan değerlendirmede: 1.77 GB

WinRAR üzerinden yapılan değerlendirmede: 1.90 GB

Windows zip üzerinden yapılan değerlendirmede: 2 GB

Age of Empires II HD 7zip üzerinden yapılan değerlendirmede: 4.63 GB

7zip üzerinden yapılan değerlendirmede: 2.61 GB

WinRAR üzerinden yapılan değerlendirmede: 2.79 GB

Windows zip üzerinden yapılan değerlendirmede: 3.29 GB

 

Neticeleri ilk olarak elde edildi. Burada en az yer kaplama ile ilgili bir sorununuz bulunması durumunda bunu en az bir şekilde 7zip üzerinden sağlamanız mümkün olacaktır.

 

Her İşletim Sistemine Uygun Mu?

 

Değerlendirme almış olduğunuz tüm seçenekler her işletim seçeneğini uygun olmayabilir. Bu sebeple işletim sisteminize bağlantılı olarak bu seçeneklerden bir tanesini tercih edebilirsiniz.  Tüm işletim sistemlerinin aktif olduğu bir ortamda bu deney yapılmıştır. Sitemizin destekleme diye bir uygulama bulunması halinde Diğer seçenekler verilebilir. Bazı programların kullanılmasıyla birlikte ek olarak bir takım programlar indirmeniz gerekebilecektir. Bu sebeple ilk olarak bir deneme yaparak bu noktada net bir karar verebilirsiniz.

 

Büyük Dosyalar Nasıl Sıkıştırılır

 

Artık dosyaları sıkıştırmak oldukça kolaydır. Fakat dosyaların büyük olması durumunda durum değişebilir.  Bazı durumlarda sıkıştırma yazılımını kullanmak mümkün olmaya bilmektedir. Bazı programlar ise boyutunun önemi olmadan tüm dosyaları sıkıştırma özelliği bulunmaktadır. Bazı uygulamalar ise tüm dosyaları sıkıştırmakla birlikte içerikteki kaliteye düşürmektedir. Sıkıştırma yapmak istediğiniz dosyanın özelliğine göre de tercih yapılabilir.

 

* Tüm dosyalar sıkıştırılabilir değildir

* 4 GB den büyük olan dosyalar ile ilgili ek bir sıkıştırma programı indirilmesi gerekir.

* Cihazınızdaki sıkıştırma ayarlarını tam ve doğru bir şekilde ayarlandığından emin olmanız gerekmektedir.

* Sıkıştırılmış büyük dosya küçük parçalara ayrılmak suretiyle işlem yapılır.