Dosyalarımı Ne Sıklıkla Yedeklemeliyim

Genel Yüklenme Tarihi : September 04, 2021

Dosyalarımı Ne Sıklıkla Yedeklemeliyim

Dosyalarıma Ne Sıklıkla Yedeklemeliyim

 

Bilgisayar kullanmakta olan birçok kişinin başına zaman zaman dosyaların kaybolması gibi bir durum gelmemiştir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için dosyaların yedeklenmesi gerekir. Dosyanın en çok lazım olduğu bir zamanda dosyanın erişilemez olduğunu görmek oldukça moral bozucu olur.  Bu gibi durumlarla karşılaşan gün içerisinde milyonlarca insan bulunur. Böyle bir pozisyona düşmemek için dosyaların yedeklenmesi gerekir.

 

Verilerin Yedeklenmesi

 

Ailenize ait olan fotoğrafların kaybolması veya müzik koleksiyonunuzu bir anda ortadan kalkması veya bunların yanı sıra finansman verilerinizin bir anda gözükmemesi basit bir şekilde dile getirilmesi gerekirse oldukça moral bozucudur. Fakat Tüm bu sıkıntılardan kurtulmak adına küçük bir önlem almanız ve bu gibi sıkıntılarla karşı karşıya kalmamanız mümkün olabilir.

Tüm Windows çeşitleri için yedekleme yapmak birbirine benzerdir. Dosyalarınızı ve ayarlarınızı tam olarak yedekleyebilmek için Windows içerisinde bulunmakta olan veri araçlarını nasıl kullanmamız gerektiği ve ne sıklıkta bunu gerçekleştirmeniz gerektiği ile ilgili yazımızda size bilgilendirmeler sunulacaktır.

Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 

Tüm kullanıcılara ait verilerin tam olarak yedeklenebilmesi adına bu 2-3 adımdaki belirtilen işlemlerin tamamını her dosya için gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Kopyalamak istediğiniz klasörlerin boyutunun ne kadar olduğunu merak etmeniz durumunda sağ tıklayarak özellikler kısmının içerisinden dosyaların ne kadar büyük bir hacimde olduğunu tespit etmeniz mümkündür.

 Bazı Yedekleme Yöntemleri


Bidosya.net Kullanarak Yedekleme

 

Hiçbir gereksinim gerektirmeyen herkesin kullanabileceği ve bizimde tavsiye ettiğimiz yöntemdir, En çok dosya paylaşmak için kullanılan bu yöntem sadece sürükle, yükle, paylaş sistemine dayanmaktadır. 3 adımda bütün dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz. Tek seferde maksimum 10GB 5 dosya yükleyebileceğiniz şekilde bütün verilerinizi yedekleyebilirsiniz. Eğer kullanıcı hesabı açar iseniz istediğiniz zaman yüklediğiniz dosyayı silebilir ve yükleme sayısını öğrenebilirsiniz.

(GİF olduğundan dolayı yavaşlık mevcuttur)

Dosya Upload

Çıkarılabilir Bir Medya İle Verilerin Yedeklenmesi

 

Dosyalarınızı yedekleyebilirsiniz açısından ilk öneri çıkarılabilir bir medya kullanılmasıdır. Bu yöntemin kullanılması ile birlikte kendiniz el ile yedekleme gerçekleştirebilirsiniz. Hangi sıklıkla verilerinizin yedeklenmesi gerektiğini siz kendiniz tespit edebilirsiniz. Çıkarılabilir bir medya ile birlikte yedekleyebileceğiniz gibi aynı zamanda bilgisayarınız farklı bir aile birlikte farklı bir cihaza bağlı ise bu cihaza da bilgilerinizi ve verilerinizi yedeklemenin mümkündür.

 

Bilgisayarınızı çıkarılabilir bir medya yedeklemenizi için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekir;

 

*   Başlat düğmesi içerisinde bulunmakta olan bilgisayar bölümüne tıklamanız gerekmektedir. Bu aşamadan sonra bilgisayarınızda yüklü olan Windows sürücüsüne çift tıklamanız yeterli olacaktır.

* Kullanıcı klasörünü açarak ve bunun akabinde yedeklemek istediğiniz dosyaları mevcut bulunmakta olduğu kullanıcı klasörünün içerisine girin.

* Bu aşamadan sonra çıkartılabilir medyaya dosyalarınızı yedekleme işlemini gerçekleştirin.

 

Kolay Aktarım Özelliğini Kullanarak Verileri Yedekleme

 

Windows içerisinde bulunmakta olan kolay aktarım özelliği ile birlikte tüm verilerinizi yedekleyebilmeniz mümkün. Bu yöntemin değerlendirilmesi ile birlikte birkaç farklı senaryo karşınıza çıkacaktır.  Bunlardan birincisi bilgisayarınızın işletim sisteminin Windows 7 olması konumunda ve karşı bilgisayarın da aynı şekilde Windows 7 kullanıyor olması durumudur. İkinci farklı senaryo ise Windows 7 kullanmanız halinde karşı tarafın Windows Vista kullanıyor olması durumudur. Son senaryo olarak Windows Vista kullanıyor oluyor durumda karşı tarafın da aynı şekilde Windows Vista kullanması halinde ortaya çıkan senaryodur.

Yedekleme Ve Geri Yükleme Merkezini Kullanma

 

Dosyalarınızı sorunsuz bir şekilde yedekleyebilmeniz adına 3 etkili yöntem yedekleme ve geri yükleme merkezini kullanma yöntemidir.  Buna örnek vermek gerekirse; Windows 7 veya Windows Vista işletim sistemlerinde bulunmakta olan yedekleme ve geri yükleme merkezi özelliğini kullanmak suretiyle verilerinize tekrardan farklı bir şekilde ulaşmanız mümkün olacaktır.

 

* Windows 7 kullanmakta olan bir bilgisayara yedekleme

 

* Windows Vista kullanmakta olan bir bilgisayara yedekleme

 

Seçeneklerinden bir tanesini değerlendirerek yedekleme işlemini yapabilirsiniz.

 

Windows Xp Windows 2000 Veya Windows Server 2003 Tabanlı Kullanılmakta Olan Bir Bilgisayarın Dosyalarını Aktarılması

 

4. Yöntem olarak kullanılabilecek bir yöntem olarak değerlendirilebilir. Ayar aktarma sihirbazı kullanılması ile birlikte verilerin yedeklenmesi mümkündür. Aktarma sihirbazının sizin yönlendirecek şekilde adımların ilerlemesi ile birlikte verilerin tamamını yer eklemeniz mümkün olacaktır.

 

Dosyalarınızın velilerinin ne sıklıkta gerektirmesi gerektiği ile ilgili tasarruf tamamen size bırakılmaktadır. Genel olarak PC üzerindeki bilgilerin özel ve önemli olması durumunda üç günde bir yedekleme yapılması önerilir. Fakat Ortalama olarak haftada 1 veya 15 günde bir yedekleme işlemini yapılması normaldir. Dosyaların önem derecesine göre bu işlem daha sık bir şekilde yapılabilir.

Aynı zamanda gene dosyaların önemine göre birkaç farklı yöntemin kullanılmasıyla dosyaların yedeklenmesi mümkün olabilir. Böylece bir değil birden fazla önlem alınmış olacaktır. Tüm belirtilen yöntemler pratik ve hızlı uygulanabilir yöntemlerdir.